Fatiha Suresi

Fatiha Suresi Kuran-ı Kerim Fihristi ve Kayıtları

Müddesir sûresinden sonra Mekke\'de inmiştir. 7 (yedi) âyettir. Kur\'an\'ın ilk sûresi olduğu için açış yapan, açan manasına \"Fâtiha\" denilmiştir.

 

Diğer adları şunlardır:

Ana kitap manasına \"Ümmü\'l-Kitâp\" dinin asıllarını ihtiva eden manasına \"el-Esâs\", ana hatlarıyla İslâm\'ı anlattığı için \"el-Vâfiye\" ve \"el-Seb\'u\'l-Mesânî\", birçok esrarı taşıdığı için \"el-Kenz\". Peygamberimiz \"Fâtiha\'yı okumayanın namazı olmaz\" buyurmuştur.

 

Onun için, Fâtiha, namazların her rekâtında okunur. Manası itibariyle Fâtiha, en büyük dua ve münâcâttır. Kulluğun yalnız Allah\'a yapılacağı, desteğin yalnızca Allah\'tan geldiği, doğru yola varmanın da doğru yoldan sapmanın da Allah\'ın iradesine dayandığı, çünkü hayrı da şerri de yaratanın Allah olduğu hususları bu sûrede ifadesini bulmuştur.

 

Kur\'an, insanlığa doğru yolu göstermek için indirilmiştir. Kur\'an\'ın ihtiva ettiği esaslar ana hatları ile Fâtiha\'da vardır. Zira Fâtiha\'da, övgüye, ta\'zime ve ibadete lâyık bir tek Allah\'ın varlığı, O\'nun hakimiyeti, O\'ndan başka dayanılacak bir güç bulunmadığı anlatılır ve doğru yola gitme, iyi insan olma dileğinde bulunulur.

 

Makaleyi Paylaş

Konu Etiketleri Etiketler:

Konu Hakkında Yorumlar

Yorum Bulunmamaktadır.

Sizde Konu Hakkında Yorum Yazın