Esmaül Hüsna EL-MUĞNİ (istediğini zengin eden)

Esmaül Hüsna EL-MUĞNİ (istediğini zengin eden) ALLAH (c.c)

İstediğini zengin eden.)
Allahu Teâlâ kullarından dilediğini zengin yapar ve bütün ömrünü zengin olarak yaşatır, bazı kullarını da ömrü boyunca fakirlik içinde bırakır. Bâzı kullunu zenginken fakir, bazılarını fakirken zengin yapar. Kulları ve servetleri üzerinde dilediği gibi tasarruf etmek hakkıdır. Bu tasarruflarda bize acı gelen cihet bulunursa, bunda bilemediğimiz hikmetleri vardır. Onun hikmet ve kudret sâhibi bir Rabb-i Rauf olduğunu öğrenmiş olanlar bu hakîkati bilirler de Allahın icrâatına gönül boşluğuyla rıza gösterirler.
Bu icrata bir mihenk mahiyetindedir, her kulunun ayarını meydana kor. Kiminde teslimiyet ve sadakat, kiminde i’tiraz ve şekavet görülür. Bu dünya bir deneme yeridir. Herkes gelir, rengini, boyunun ölçüsünü ve ne mal olduğunu gösterir geçer. Maksat zenginlikte, fakirlikte değil, makta imtihanı kazanmaktadır.

Bahtiyar zengin:
Bahtiyar zengin, elindeki servetle dünyâ ve âhireti birden kazananlardır. Servet sahipleri, yemekle dünyasını, yedirmekle de âhiretini kazanmış olur.

Kula gereken şey:
Allahın zengin ettiği kullar, şükre ait Kur’an’da ve hadiste gelen esasları belleyip şükür bahsini bütün incelikleriyle okuyup öğrenmelidir.

Alçak tabiatlı insanların zengin olması, cemiyet için tehlikeli bir belâdır. Bir cemiyyette bu çeşit zenginlerin belirmesi Allahu Teâlânın o cemiyete gadabına işarettir. Allahın verdiği nimetlerin artıp eksilmemesini arzu edenler, nimetin şükrünü yerine getirmelidir. Onun hakiki sigortası odur.
AİLEM/ZAMAN

  

Makaleyi Paylaş

Konu Etiketleri Etiketler: el-mugni esmaul husna istediğini zengin eden

Konu Hakkında Yorumlar

Yorum Bulunmamaktadır.

Sizde Konu Hakkında Yorum Yazın