Bu Ülkenin Yerli Zencileri

Bu Ülkenin Yerli Zencileri Güncel Haberler

 


\"Okul müdüründen tutanak tutup imzalamasını isteyince, bana \'Sen art niyetlisin, memlekette sizden başka Müslüman yok mu? Ben tutanak falan imzalamıyorum. Öğrenciyi de bu şekilde derse alamam\' diyerek daha sonra bana hakaret etti. Sonrasında ise polis çağırarak benden şikayetçi olacağını söyledi. Kızımı derse almayarak hem suç işledi, hem bana hakaret etti, birde şikayetçi olacakmış.

 

İki Kız Çocuğunu Derse Almadılar
Aynı okulda okuyan ve başörtüsüyle okullarına devam etmek isteyen Hümeyra Katar ve İrem Katar ise, derse girmek isteyince, müdür yardımcısı Hasan Erdem, kız çocuklarına engel olarak, kızları başörtüsüyle okula alamayacağını yönetmeliğin bu şekilde olduğunu söyledi. Erdem, öğrenci velilerinin Milli Eğitim Müdürlüğüne gitmelerini istedi.   Öğrenci velileri Sedat Uçar ve Nusret Katar, olay hakkında ilgili makamlara suç duyurunda bulunacaklarını ifade ettiler. Okul Müdürü Öğrenci Velisini Polisle Tehdit Etti  Öğrenci babaları Mehmet Şah Kalkan, bunun hukuksuz bir uygulama olduğunu belirterek şunları söyledi: \'\'Çocuklarım bu yıl Allah\'ın farzı gereği örtülü bir şekilde okumak istediklerini söylediler. Ben de bir baba olarak çocuklarıma destek veriyorum. İki gündür çocuklarımı okula götürüp sınıfa koyuyorum. Ama okul idaresi bize çeşitli zorluklar yaşatıyor, çocukları sınıfa götürmeme rağmen bizzat okul müdürü Ali Beyazbal, zor kullanarak onları sınıftan çıkarıyor. Hatta emniyet müdürünü çağırttığını söyleyerek beni tehdit etti. Çocukların başörtüsünü çıkartmadıkları sürece onları kesinlikle okula almayacağını söyledi.  Okul İdaresi Kanunları Hiçe Sayıyor Okul idaresinin TCK\'nın 112. maddesi gereği suç işlediğini ifade eden Mehmet Şah Kalkan, öğrencilerin eğitim hakkını zorla engelleyenlerin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağının kanunda açık bir şekilde yazıldığını söyledi. Ayrıca yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti.  bir provakatör olduğumu söylediler. Okul Müdürü Öğrencileri Tehdit Etmiş
Okul müdürü Metin Parlak\'ın kendilerini tehdit ettiğini belirten öğrencilerden Zeynep Kütükçü, \"Müdür dün bizi sınıflarımızdan alıp kütüphaneye kapattı. Bununla da kalmayıp, \'siz başınızı açmazsanız anneniz-babanız hapse girer.\' diyerek bizi tehdit etti.\" ifadelerini kullandı.  Öğrenci Zeynep Kütükçü de, \"Beni örtümden dolayı okula almıyorlar. Sanki örtüm kalemlerinin ucuna dolanıyor.\" diyerek yapılanlara tepki gösterdi.  Okul müdürü ise, olayın duyulması üzerine okul önüne gelen basın mensupları ile İnsani Hak ve Özgürlükler Platformunun yetkililerinin ısrarlı görüşme taleplerini reddetti.  İnsani Hak ve Özgürlükler Platformu yetkilileri ise, öğrencilerin okula alınmamasının suç olduğunu belirterek, okul müdürünün bu davranışıyla suç işlediğini belirtti. Öğrencilerin zorunlu 8 yıllık eğitim nedeni ile başörtüleriyle de okuyabileceğini ifade eden platform yetkilileri, bu konuda herhangi bir yasağın olmadığına dikkat çekerek, öğrenci velileri ile il milli eğitim müdürlüğüne başvuracaklarını ardından gerekli detaylı açıklamayı yapacaklarını kaydetti.  
BUNLAR ÇOCUK DEĞİL GENÇ
Dilekçesini yazıp götürdüğünü söyleyen Osman Seçen, okul müdürü Murat Özdemir\'in de Milli Eğitim Müdürüyle görüştüğünü ve öğrencileri başörtülü bir şekilde okula almayacaklarını söylediğini belirtti. Seçen, Ben de eğer siz isterseniz okula alabilirsiniz. Çocuklarımın hakkını sonuna kadar savunacağım. Kesinlikle bu işin peşini bırakmayacağım. Madem siz 8 yıllık kesintisiz eğitim diyorsunuz. O zaman bu şekilde alacaksınız. Bunlar çocuk değil. Artık birer genç. Ben bunların hesabını Allah\'a nasıl vereceğim. Madem çocukları okula almıyorsunuz o zaman bana bir yazı ve ya bir tutanak verin dedim.\" diye konuştu.

YAZIYI DEFALARCA DEĞİŞTİRİP VERDİ
Bunun üzerine kendisine verilmek üzere okul müdürünün kendisine bir yazı yazdığını, ancak suçlu durumuna düşmemek için yazıyı defalarca gözden geçirip değiştirdiğini ifade eden Seçen, \"Halbuki böyle bir yasa yok. Bana verdiği yazıda da Milli Eğitim Bakanlığı\'nın yönetmeliği yazıyor. Ancak ben çocuklarımın hakkını sonuna kadar savunacağım. Devlet çocuklarımın okuma hakkını elinden alamaz. Şu anda okul yönetimi suç işliyor. Eğitim herkesin hakkı. Yasa bunu diyor. Ancak okul başka bir şey diyor. Başta kız çocuklarım olmak üzere aile olarak çocuklarımızın bu şekilde giyinip okullarına devam etmesini istiyoruz. Bunun için mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz\" diye konuştu.

 

Makaleyi Paylaş

Konu Etiketleri Etiketler:

Konu Hakkında Yorumlar

Yorum Bulunmamaktadır.

Sizde Konu Hakkında Yorum Yazın