30 Kasım 2023 Perşembe 22:42:18

Fenomenweb.com

Peygamber kıssalarının önemi

Peygamber kıssalarının önemi

Peygamber kıssalarının önemi

PEYGAMBER KISSALARININ ÖNEMİ

İnsanlık tarihine aynı zamanda peygamberler tarihi gözüyle de bakılabilir. Allah Kendi vahyini insanlara tarihin her döneminde elçileri vasıtasıyla ulaştırmıştır. Elçiler, insanlara Allah\'ı anlatmış, onlara Rabbimizin sözlerini iletmişlerdir.

Kuran\'da birçok peygamberin bu tebliğ mücadelesi detaylı bir şekilde anlatılır. Onların bu mücadele sırasındaki davranışları, karşılaştıkları zorluklar ve buldukları çözümler, gösterdikleri güzel davranışlar anlatılır. Allah, elçilerinin yaşadıklarını Kuran\'da, insanlara örnek olması için aktarır. Onların mücadeleleri ve ahlakları şu anda yaşayan insanlar için de örnektir.

Kuran\'da Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) ile birlikte Hz. İsa, Hz. Süleyman, Hz. Yusuf, Hz. Nuh, Hz. İbrahim ve daha birçok peygamberden haberler verilmekte, onların yaşadıkları ve ibret alabileceğimiz olaylar aktarılmaktadır. Örneğin Hz. Yusuf\'un kardeşleriyle olan diyaloğu, kardeşlerinin onu kuyuya atması, köle olarak satılması, sarayda köle iken iftiraya uğrayıp zindana atılması, oradan da hazinelerin başına geçmesi anlatılırken bizim de ibret alabileceğimiz birçok imani özellik görülmekte, ayrıca insan ve toplum psikolojisine dair hikmetli bilgiler aktarılmaktadır.

Ya da Allah\'ın Kuran\'da \"sizin için onda güzel bir örnek var\" diye söz ettiği Hz. İbrahim\'in ateşe atılırken tevekkül etmesi ve Allah\'a yönelmesinde, onun içli ve yumuşak huylu olduğunun belirtilmesinde gerçekten bizim için çok güzel örnekler vardır.
Kuran\'da kendisinden ve yaşamından en çok bahsedilen peygamber ise Hz. Musa\'dır. Tam 34 surede Hz. Musa\'dan bahsedilmektedir. Kuran\'ın üç ayrı büyük suresinde (Araf, Taha ve Kasas sureleri) Hz. Musa\'nın hayatına dair çok detaylı bilgiler verilmektedir. Tüm bu sure ve ayetlerde Hz. Musa\'nın, çocukluğundan başlayarak Firavun\'la olan mücadelesi, kavminin kötü davranışları ve onlara yaptığı tebliğ çok ayrıntılı bir şekilde aktarılmıştır. Zorluk anlarında gösterdiği dirayet örnek olarak verilmiştir.

Bu sitede Hz. Musa\'nın Kuran\'da bahsedilen hayatını inceleyeceğiz. Ayetlerin işaretiyle yaşadıklarını göreceğiz. Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus, Hz. Musa\'nın hayatını geçmişte yaşanmış bitmiş olaylar olarak değil, günümüze, bizzat kendi hayatımıza ışık tutan ibretler ve örnekler olarak değerlendirmemizdir.

Harun Yahya\'nın eserlerini ücretsiz olarak harunyahya.org adresinden bilgisayarınıza indirebilir ve Harun Yahya`nın eserlerini globalkitap.com Online Mağaza adresinden temin edebilirsiniz.

Hazır Web Sitesi

img

Abdullah ELDEN

Yorumlar

Ofisimo.com