30 Kasım 2023 Perşembe 23:24:23

Fenomenweb.com

Hazreti süleyman ve üstün ahlakı

Hazreti süleyman ve üstün ahlakı

Hazreti süleyman ve üstün ahlakı

HAZRETİ SÜLEYMAN VE ÜSTÜN AHLAKI


Andolsun, biz Davud\'a ve Süleyman\'a bir ilim verdik: \"Bizi inanmış kullarından birçoğuna göre üstün kılan Allah\'a hamdolsun.\" dediler. Süleyman, Davud\'a mirasçı oldu...
(Neml Suresi, 15-16)

Hz. Süleyman, Allah\'ın kendi katından mülk ve hikmetle desteklediği (Bakara Suresi, 251), bir fazl verdiği (Sebe Suresi, 10) ve Zebur\'u vahyettiği, üstün ilim sahibi kulu Hz. Davud\'un oğludur. Allah Sad Suresi\'nde \"Biz Davud\'a Süleyman\'ı armağan ettik...\" (Sad Suresi, 30) şeklinde buyurmaktadır.
Allah, Hz. Süleyman\'ı -aynı Hz. Davud gibi- İsrailoğulları\'na peygamber olarak göndermiştir. Onu hidayete ulaştırmış, salih kullarından biri olarak saymış ve diğer peygamberler gibi alemlere üstün kılmıştır. Ayetin devamında ise Allah iman edenlere şu şekilde öğütte bulunmuştur:

İşte Allah\'ın hidayet verdikleri bunlardır; öyleyse sen de onların bu hidayetlerine uy. De ki: \"Ben bunun için sizden bir ücret istemiyorum. O (Kur\'an), alemlere bir \'öğüt ve hatırlatmadan\' başkası değildir.\" (Enam Suresi, 90)

Hz. Süleyman da diğer peygamberler gibi insanları, Allah\'a iman etmeye, şirk koştukları ilahlarından uzaklaşmaya, Allah\'ın emir ve tavsiyelerine uymaya davet etmiş ve kendisi de derin imanı ve güzel ahlakıyla tüm insanlara örnek olmuştur.

Harun Yahya\'nın eserlerini ücretsiz olarak harunyahya.org adresinden bilgisayarınıza indirebilir ve Harun Yahya`nın eserlerini globalkitap.com Online Mağaza adresinden temin edebilirsiniz.

Hazır Web Sitesi

img

Abdullah ELDEN

Yorumlar

Ofisimo.com