Efendimizin Uygulanmayan Önemli Sünnetleri

Efendimizin Uygulanmayan Önemli Sünnetleri Sünnet-i Seniyye

PEYGAMBERİMİZ EFEDİMİZİN YAPILMASI AYRICA (FARZ) OLAN ve UYGULANMAYAN ÖNEMLİ SÜNNETLERİ

Değerli Kardeşlerim;

Öncelikle sünnet nedir,ne değildir.Efendimizin her yaptığı sünnetmidir.Hadisler ile Sünnetler birmidir.Eğerki bu bilinçle neyin ne olduğu bilir isek vede Rabbimizin Eşsiz Vahyleriyle inşaa edinmişsek,Asıl sünnetin ne olduğunu,hadisin ne olduğunu ve ne amaçla hadis olduğunu bilirsek bunları ayırt edebiliriz.

Sevgili kardeşlerim,Bizler birtek Kitab olan Kuranı Kerim ile kendimizi inşaa etmeliyiz.Peygamber Efendimiz(s.a.v) nasıl Rabbimizin Tebliğine uymuş,hayatına nasıl geçirmiş ise bizde hakkıyla hayatımıza geçirmemiz için Efendimiz(s.a.v)in \'\'Eşsiz ve Örnek Hayatı\'\'nı bizlerde uygulamalıyız.

Bizler Rabbimize daha çok yaklaşmak isteyip,\'\'Rabbimizin Kelamını\'\' Kuranı Kerimi okuyup,anlamaya çalışarak ve Efendimiz (s.a.v)in Sünnetlerini hayatımıza geçirme çabasındayız.

Efendimizin yapılması (farz) ve aynı zamanda sünnet olan ibadetleri uygulanmadığı dikkatimi çekmiştir.

Eğerki Rabbimizin Eşsiz Sevgisini,Sonsuz Rahmetini arzuluyorsak,Efendimiz(s.a.v) sevgisini ümid ediyorsak \'\'Rabbimizin Kelamı Kuranı Kerimi okuyup,anlamaya çalışıp hayatımıza geçirme çabasında bulunmamız gerekir\'\' ve Efendimiz(s.a.v)in aynı zamanda (farz) olan ve uygulanmayan sünnetlerini mutlaka hayatımıza geçirmeliyizki ancak bu şekilde kurtuluşa erebiliriz.

Peygamber Efendimiz(s.a.v)in Uygulanmayan Önemli Sünnetleri:

1-Efendimiz,Sık sık sürekli Kuranı Kerim okurdu.

2-Efendimiz,Kuranı Kerimi hayatına geçirirdi.

3-Efendimiz,Yüce ALLAH\'ın emir ve yasaklarından asla dışarı çıkmazdı. (Şüphesizki Emir ve Yasaklarıda Rabbimizin Vahy\'lerini okuyup bilirdi)

4-Efendimiz,En Yüce,En Mükemmel Ahlaka sahipti.
(Rabbimiz bir ayetinde Efendimizi şu şekilde övmektedir: \'\'Ey Resulum Şüphesizki Sen Yüce bir ahlaka sahipsin\'\')

5-Efendimiz,Her türlü felaktte son derecede sabırlıydı.
(Efendmiz (s.a.v) bir hadisinde: \'\'Sabır felaket ile ilk karşılaşma anında olur\'\' buyurmuştur)

6-Efendimiz,Kendisine ne kadar zulum vede ağza alınmayacak sözler sarfendelere bile affedip bağışlardı ve hiç tepki vermeden.
(Onlar için Rabbimize yalvarıp \'\'Onları Affet Ya Rabbim\'\' diye dular ederdi).

7-Efendimiz,Konuşurken bir uslup ile,nezaket ve tatlılık ile her kesimin anlayacağı bir tarzda konuşurdu.

8-Efendimiz,Şaka dahi olsa asla yalan konuşmazdı.

Peygamberimiz Efendimiz(s.a.v) bir hadisinde;
\'\'Yazıklar olsun o kimselere ki,insanlara (şaka) yapıp güldürebilmek için yalan konuşurlar,yazık onlara yazık,yazıklar olsun onlara\'\' buyurmuştur.

9-Ve Efendimiz,Rabbimizin Tebliğine uyup,Vahylerine uyup hatına geçirerek,herkesi Tebliğe davet eder,Kuranın yayılmasını ve herkesin anlayacağı şekilde,anlaya bildiği şekilde uygulamasını sürekli tavsiye ederdi.Emir bağlamında kullanmazdı ki sahabeler yüz çevirmesinler!.

Yüce Rabbimiz Kuranı Kerimde şöyle buyuruyor:

\'\'Doğrusu biz bu ilahi mesajda(hakikati),belki düşünüp ibret alırlar diye insanlara her türlü dolaylı anlatım tarzını kullanarak aktardık\'\' (Zümer Suresi 27.âyet)

Rabbimiz birçok ayetinde Kuranı her tarzda açıkladığı belirtmiştir. Kuranı Kerimi Rabbimiz her insanın anlayacağı şekilde indirmiştir.

Değerli Kardeşlerim;
Kuranı Kerimi anladığımız dilde aklettiğimiz dilde okuyup hayatımıza geçirmeye çalışmalıyız bu bize farzdır.Rabbimiz bizlere kurtuluşumuz olan vahyilerini açıklamış ve bu vahyle hayatımızı düzletmemizi sürekli belirtimiştir.Bizleri vahy ile inşa olmamızı emretmiştir.

Yüce ALLAH\'ın emir ve yasakları bir tek kitapta Kuranı Kerimde mevcuttur.Kuranı Kerim müminlerin şeytandan korunmak için giydikleri mükemmel bir zırhtır.Her kim bu zırhı giyerse şeytanın tüm tuzaklarından kurtulur,şeytan o kişiye hiç birşey yapamaz.

Değerli kardeşlerim gelin bu sünnetleride yapmaya çalışalım aynı zamanda bunlar farzdır.Kendimizi kandırıpta \'\'Zamanım Yok\'\' demeyelim Yatmadan önce okuya bildiğimiz kadar okuyalım.Bir tek kurtuluşa ancak ve ancak bu şekilde ereriz..

\'\'Kuranı Kerimi okuyup hayatımızada geçirdimiz vakit,ayetlerin yediden nazil olduğunu birkez daha görürüz\'\'
\'\'Kuranı yüzünden okursak,yüzümüze hitap eder,Eğer Kuranı yüreğinden okursak yüreğimize hitap eder\'\'


(Değerli kardeşlerim,Rabbimin izni ile yakında \'\'Tebliğ\'\' kitabım çıkacaktır,taleb eden,vahy ile inşa olmak isteyen herkese gönderebilirim.Kitabın tek bedeli OKUMAKTIR)

Saygılarımla
Ferat MAVİYILDIRIM

 

Makaleyi Paylaş

Konu Etiketleri Etiketler: Peygamberimizin Ugulanmayan Sünnetleri

Konu Hakkında Yorumlar

Yorum Bulunmamaktadır.

Sizde Konu Hakkında Yorum Yazın