Cumanin Fazileti Hakkında

Cumanin Fazileti Hakkında İslami Bilgi ve Kaynaklar

Cumanin Fazileti

Bilesin ki, Cuma Günü, Allâhin kendisi ile Islâmi yücelttigi ve müslümanlara mahsus büyük bir gündür.

Ulu Allah (C.C.) buyuruyor


Ey müminler! Cumâ Günü namaza çagrilinca alis - verisî birakarak hemen Allahi zikretmeye kosun. Böyle davranabilirseniz, sizin için daha hayirlidir.
(Cuma - 9)

Görülüyor ki, Ulu Allah Cumâ Namazi sirasinda dünya isleri ile, daha dogrusu Cumâ Namazina kosmaktan olakoyacak her seyle ilgilenmeyi yasaklamaktadir.

Peygamberimiz (S.A.S.; buyuruyor ki

Hiç süphesiz. ulu Allah size bu gün ve buraya Cumâyi farz kilmistir.Yine Peygamber\\\'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki

Özürsüz olarak üc Cum\\\'â terkedenin kalbini Allâh mühürler.


Baska bir rivayete göre. hadîsin son kismi

O kimse Islâmi arka*sina atmis olur» seklindedir.

Adamin biri Ibni Abbasa ömründe hic Cumaya gitmeksizin ve hiç bir namazi cemâatle kalmaksizin ölen kimsenin durumunu sordu, ibni Abbâs O cehennemliktir cevap verdi. Fakat adam aldigi cevaptan tatmin olmayarak bir ay boyunca çesitli kereler ibni Abbâsa bas vurarak ayni meseleyi sordu ve her defasinda O cehennemliktir cevabini aldi.Bildirildigine göre, kitab ehli müsriklere (hiristiyan ve yahudilere Cuma Günü verildi. Fakat hakkinda anlasmazliga düsünce onlardan alindi. Sonra Allâh, o günü bize hidâyet etti, o günü bu ümmete birakarak bizlerin bayrami yapti. Bu ümmet ona ilk ve asil sahip olanlardir. Bu konuda kitab ehli sonra gelir.

Peygamberimiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

Cebrail (A.S.) bana geldi. Elinde bembeyaz bir ayna vardi. Bu Cumadir. Rabbin onu Sana ve Senden sonra ümmetine bayram olsun diye farz kildi» dedi.
Ben Bizim için onda ne var» diye sordum. Cebrail (A.S.) dedi ki. Sizin için onda hayirli bir ân vardir ki; kim o anda hayirli bir sey dilerse Allâh (CC.) diledigini mutlaka verir. Yahud bir seyden korunmasini isterse Allâh onu o korktugu seyden korur. Bizce O, günlerin en kiymetlisidir. Biz, âhirette ona Yevmül - Mezid deriz.

Ben: Rabbin neden kendisine Cennette miskten daha hos kokulu olan bir ova seçmistir.» dedim. Cum\\\'â Günü olunca yüceliklerden inerek Kürsisini sereflendirir ve oradakilere cemâlini gösterir de onlar da Onu görürler» dedi.

Peygamber\\\'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

Günes altindaki günlerin en hayirlisi Cum\\\'a Günüdür. Adem, (A.S.) o gün yaratilmis, o gün Cennete girmis, o gün yeryüzüne indirilmis, o gün tevbesi kabul edilmis, o gün ölmüstür. Kiyamet de o gün koopacaktir. Meleklerin gökte taktigi isme göre Allâhin katinda Yevmül - Mezid dir. Cennette Allahin (CC.) cemâli o gün görülecektir.


Hadiste bildirildigine göre

Ulu Allah her Cuma günü, altiyüz bin kisi cehennemden âzâd eder.


Enes Ibni Mâlik\\\'in riveyet ettigine göre. Peygamber\\\'imiz (S.A.S.) buyuruyor:

Cumâ Günü iyi geçince diger günler de iyi geçer.Peygamberimiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

Cehennem her gün zevalden önce ögle vakti girmek üzere iken yeniden tutusturulur Cum\\\'â hariç, o sirada namaz kilmayiniz. Cünki Cumâ Gününün tamami namaz oldugu için cehennem o gün hiç tutusturulmaz.»Kâb-ul Ahbâr buyurur ki;

Ulu Allah beldeler içinde Mekkeyi, aylar içinde Ramaza\'ni, günler içinde Cumâyi ve geceler içinde Kadir gecesi\'ni üstün kilmistir.»

Söylendigine göre. Cumâ günü, kuslar ve böcekler oralarinda karsilasinca Selâm, selâm, ne iyi gün derler.

Peyganberimiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

Cumâ Günü veya gecesi ölene Allâh sehid mükâfati yazar ve onu kabir fitnesinden korur.


 

Makaleyi Paylaş

Konu Etiketleri Etiketler: Cumanin Fazileti

Konu Hakkında Yorumlar

Yorum Bulunmamaktadır.

Sizde Konu Hakkında Yorum Yazın